Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.X
 • pl
 • cz
 • de
 • en
 • sp
 • fr
 • it
 • ru
bannerb Składy konsygnacyjne
licznik przesyłek
 • 2
 • 8
 • 0
 • 4
 • 1
 • 8
 • 1
 • 2
stan na:
************************************************************************************************************************

jakość POLTRAF

 

"Zimny łańcuch dostraw w praktyce. Oceniamy pierwsze miesiące funkcjonowania systemu POLTRAF ISO-THERM ACTIVE" Top Logistyk 4/2012, Anna Kunysz

Utrzymanie wysokiej jakości leków podczas procesu dystrybucji jest jednym z warunków skuteczności terapii. Dbałość o zachowanie właściwego stanu farmaceutyków to obowiązek nie tylko producentów, ale także wyspecjalizowanych operatorów logistycznych. Najpoważniejszym ze stojących przed nimi wyzwań jest przewóz leków wrażliwych na zmiany temperatury (tzw. termolabilnych), które wymagają transportu z zachowaniem zimnego łańcucha dostaw, tzn. w przedziale temperatur od + 2 °C do + 8 °C. Poltraf, wyspecjalizowany operator logistyczny branży farmaceutycznej, podjął to wyzwanie, wprowadzając na rynek innowacyjny system Iso-Therm Active, łączący aktywną termoregulację z dostępem online do wyników prowadzonego w sposób ciągły monitoringu warunków dystrybucji leków. Pół roku po wdrożeniu nowego rozwiązania warto podsumować jego działanie w praktyce.

Podstawowe modele dystrybucji

Wymagania wobec sektora farmaceutycznego ciągle rosną i niektóre z wykorzystywanych rozwiązań logistycznych przestają je spełniać. Najstarszy model dystrybucji w zimnym łańcuchu dostaw opiera się na przewozie produktów leczniczych samochodami przystosowanymi do utrzymania wymaganej temperatury w komorze ładownej. Największe ryzyko przerwania zimnego łańcucha dostaw wiąże się z niezachowaniem odpowiednich procedur podczas przeładunku towaru. Drugim, bardzo rozpowszechnionym, rozwiązaniem jest wykorzystanie styropianowych opakowań izotermicznych uzupełnionych wkładami chłodzącymi. Wkłady te przy bezpośrednim zetknięciu z towarem mogą powodować jego przemrożenie. Co więcej, nawet najgrubsza styropianowa ścianka nie zapewni całkowitej, długotrwałej izolacji od warunków zewnętrznych.

Nowe rozwiązanie

Operatorzy logistyczni, chcąc zminimalizować ryzyko, dążą do wypracowania systemu, który zagwarantuje zachowanie stałej temperatury w trakcie całego procesu dystrybucji, a dodatkowo zapewni ciągły monitoring i rejestrację warunków transportu. Rozwiązanie wprowadzone przez firmę Poltraf spełnia te wymagania. System Iso-Therm Active opiera się na aktywnej termoregulacji. Jego podstawą są posiadające własny agregat kontenery chłodnicze. Te zaawansowane technologicznie urządzenia zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz równomierny rozkład temperatury, a także utrzymanie jej w odpowiednim zakresie przez nieograniczony czas (dzięki podłączeniu do źródła zasilania). Kontenery nie tylko zabezpieczają leki w czasie przewozu, ale także pełnią funkcję transportową przy przeładunku. W ciągu pół roku działania Iso-Therm Active nie zanotowano najmniejszej usterki kontenerów chłodniczych. Drugim elementem systemu są opakowania izotermiczne Poltraf Iso-Box. Zapewniają bezpieczeństwo transportowanych towarów podczas załadunku i wyładunku z kontenera chłodniczego. Specjalna folia aluminiowa ogranicza przepływ ciepła.  Wykorzystanie opakowań Poltraf Iso-Box minimalizuje ryzyko niewłaściwego przygotowania przesyłki, a operator logistyczny, znając ich wymiary, może dokładnie zaplanować transport, tak aby maksymalnie wykorzystać pojemność kontenerów chłodniczych. Opakowania Poltraf Iso-Box, w trzech rozmiarach, są udostępniane Klientom bezpłatnie.

Monitoring i rejestracja

Stały monitoring i rejestracja temperatury to nieodłączny element systemu Iso-Therm Active. System GSM daje możliwość ciągłej kontroli temperatury wewnątrz komory chłodniczej kontenera. Równie ważna jest funkcja śledzenia drogi przesyłki z uwzględnieniem wszystkich etapów dystrybucji. Kierowcy, za pomocą terminali mobilnych, rejestrują wszystkie zdarzenia związane z załadunkiem, przeładunkiem i rozładunkiem towarów, a informacje przesyłane są do systemu SMS Control (systemu informatycznego wykorzystywanego do zarządzania dystrybucją przesyłek) w czasie rzeczywistym. Klienci mają do nich dostęp poprzez stronę internetową. Mogą sprawdzić status przesyłki oraz prześledzić trasę pojazdów transportujących leki. Co więcej, mają wgląd w odczyt temperatury zarejestrowanej podczas całego procesu - wydruk z danymi rejestrowanymi co 10 minut oraz wyszczególnioną temperaturą maksymalną i minimalną mogą otrzymać natychmiast po dotarciu przesyłki do odbiorcy. Czas oczekiwania na pełny wydruk temperatury przewozu przesyłki wynosi średnio 5 minut. Dbając o wygodę klientów, Poltraf wprowadził dodatkową, całkowicie bezpłatną, funkcję – prezentację temperatury transportu na terminalu mobilnym kierowcy. Kierowca, na prośbę Odbiorcy, skanuje kod listu przewozowego, a na terminalu mobilnym wyświetlają się informacje dotyczące przesyłki: numer listu przewozowego, nadawca, odbiorca, maksymalna i minimalna temperatura zarejestrowana podczas transportu oraz najdłuższa przerwa odczytu. Zdaniem klientów to właśnie możliwość stałego monitoringu temperatury i statusu przesyłki jest najbardziej przydatnym elementem systemu Iso-Therm Active. Ciągła obserwacja daje im poczucie komfortu i pewność, co do bezpieczeństwa leków. Klienci zauważają jeszcze jedną korzyść związaną z tak dokładną rejestracją zdarzeń oraz temperatury podczas całego procesu dystrybucji – w razie kontroli Inspekcji Farmaceutycznej dysponują pełną dokumentacją.

Przestrzeganie procedur

Obowiązkiem firm działających w branży farmaceutycznej jest dostosowanie do norm określonych w Prawie farmaceutycznym oraz Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej. Poltraf opracował dokładne instrukcje postępowania, które muszą być bezwzględnie przestrzegane na wszystkich etapach dystrybucji. Obowiązkiem nadawcy jest wypisanie listu przewozowego oraz oznaczenie opakowań etykietami transportowymi. Kontenery są opatrzone kodem kreskowym, dzięki czemu zawsze wiadomo, w którym z nich znajduje się dana przesyłka. Zadaniem kierowców jest skanowanie kodów w każdej fazie transportu, nie tylko przy odbiorze towaru, ale także przy wkładaniu opakowań Poltraf Iso-Box do kontenera, tak aby mieć pewność jak długo leki przebywały poza kontrolowanymi warunkami. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń (przekroczenia zakresu temperatury, zarejestrowania zbyt długiego czasu przeładunku czy dłuższej utraty połączenia) uruchamia się system alarmowy, a przyczyny problemu są wyjaśniane na bieżąco za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta.

Dodatkowe korzyści

System Iso-Therm Active nie tylko zwiększa bezpieczeństwo transportowanych leków, ale także wpływa na optymalizację kosztów. Źródłem oszczędności jest łączenie w jednym transporcie dostaw wymagających różnego zakresu temperatury. Przy wykorzystaniu samochodów przystosowanych do utrzymania niskiej temperatury w komorze ładownej nie jest to łatwe (choć możliwe przy wykorzystaniu samochodów z dzieloną skrzynią ładowną). Natomiast jeśli  leki, które należy transportować z zachowaniem przedziału temperatury od  + 2 °C do + 8 °C są zabezpieczone w kontenerach chłodniczych Iso-Therm Active, wolną przestrzeń w komorze ładownej pojazdu można wykorzystać do transportu towarów wymagających innych warunków. Rozwiązuje to dość poważny problem, ponieważ leków, które powinny być dystrybuowane z zachowaniem zimnego łańcucha dostaw jest znacznie mniej niż  wymagających przedziału temperatury  od + 15 °C do + 25 °C. Dotychczas trzeba było organizować osobny transport produktów termolabilnych, licząc się z wysokimi kosztami lub połączyć dostawy dla różnych odbiorców, zwiększając liczbę rozładunków. Kolejną korzyścią jest optymalizacja procesów magazynowych. Wykorzystywanie opakowań takich jak Poltraf Iso-Box skraca czas pracy magazynu poświęcany na przygotowanie przesyłek, jak zauważają usatysfakcjonowani klienci. Nie trzeba chłodzić wkładów, co jest konieczne przy wykorzystaniu zwykłych opakowań izotermicznych. Zmniejszają się także potrzeby magazynowe. Nadawcy zamawiają pudełka Poltraf Iso-Box przed planowanym transportem, dzięki czemu nie muszą przygotowywać miejsca na składowanie styropianowych opakowań   i wkładów chłodzących. 

Potwierdzona skuteczność

Poltraf może z pełną odpowiedzialnością potwierdzić wysoką skuteczność systemu Iso-Therm Active. Dane statystyczne mówią same za siebie: terminowość dostaw wyniosła 100%, a warunki przewozu zostały utrzymane w 99,8%. Co ważne, nie odnotowano ani jednej reklamacji.

 

Anna Kunysz

Logowanie do systemu

Przejdź do logowania»

Zarządzanie przesyłkami

Wpisz numer swojej przesyłki

Zapytaj konsultanta

Infolinia:

+48 71 3153225

Kontakt»